мы верим в тебя Зенит! ты не будешь один никогда!

Machačkala, výjezd odvahy

5. října 2010 v 19:32 | Martin / Holsten |  Ultras & Výjezdy
kavkaz
Nedělní ligový zápas mezi Spartakem Moskva a Anži Machačkala připomněl klasický obrázek zápasů moskevských týmů na Kavkaze. Nenávist Kavkazců k rusům, útoky kameny na hráče i fanoušky a přepadávání na ulicích. Kromě moskevských mužstev začíná být v nenávisti Kavkazu i Zenit reprezentující druhé hlavní město Ruska. Příští výjezdný zápas čeká fanoušky právě do Dagestánu proti místnímu Anži. Jak to vypadá v jednom z nejdivočejších koutů Ruska a co zde zažívají fanoušci hostujících mužstev ilustruje článek jednoho z fanoušků CSKA v jarní části sezony, kdy do Machačkaly po dlouhé době zavítala první liga a první nenáviděný moskevský rival...


Machačkala:

Vystupuju na autobusovém nádraží. Pro ten "nejostřejší zážitek" jsem se rozhodl projít se po městě v našich barvách. V mžiku jsem na sobě pocítil ohromný množství křivých pohledů. Hned jsem pocítil místní kolorit. Východní muzika, východní bazar, východní lidi. Zvláštní pocity. Jakobych zároveň byl i nebyl v Rusku. Někomu to může přijít směšný, ale první problém, se kterým jsem se setkal, spočíval v tom, že jsem nevěděl jak přecházet silnici. Semafory ani přechody pro chodce prostě nebyly. Ve městě jsem neviděl ani jednoho člověka co by přecházel silnici. Všichni ji přebíhali. Vybrali si místo, kde bylo nejmíň aut a rozeběhli se. Komu se to povedlo, ten byl dobrej, komu ne - ten... mohl dopadnout jakkoliv... Taky jsem se musel rozeběhnout. Pravidla silničního provozu místní buď nerespektují vůbec, nebo si je vykládají podle svojeho. Maršrutka, ve které jsem jel do centra, se tak třikrát malém vybourala. Na místě strážníků na silnici postávaly tanky. Normální, ne? Taková normální Dagestánská silnice, jenom místo VAZnika stojí tank. U administrativních budov zase postávají hromady lidí se samopalama. Je vidět, že tu neni zrovna klid.

machackala1

Teď už co se týče Machačkaly obecně: naprosto mrtvá vesnice. K vidění neni prakticky nic. Půlka města je buď rozbořená, nebo se teprve staví, nebo tak podobně. Vysoký budovy tu prakticky nejsou, jenom pár v centru. Všechno ostatní jsou soukromý domky. Hory jako takový tu taky nejsou. Viděl jsem jenom jednu horu z okna našeho hotelu, a ta taky vypadala spíš jenom jako velkej kopec. Utkvěl mi v paměti ještě velký portrét Putina na hlavním náměstí a nápis o tom, jak moc náš premiér miluje Dagestán a dagestánce.

Dále o místním obyvatelstvu. Starší lidé jsou hrozně milí a zdvořilí. Všechno vysvětlí a všechno ukážou. Přišli k nám, pozdravili a chválili, že jsme přijeli. Celkově opravdu pohostinní kavkazci, žádná agrese. Později jsem nemohl pochopit, jak tak milí lidé mohli vyplodit tak vyšinutý děti. Ale o dítkách až později. Zatím bylo všechno v pohodě. Potkali jsme kluky z místního fanklubu "Divoká divize". Jeden kluk, bohužel už si nepamatuju jeho jméno, nás hned ujistil, že určitě budeme mít problémy s místními zloději. A abychom se v případě čehokoliv obraceli k němu. Fans Anži z "DD" říkali, že se sami stydí za místní gopniky a že chtějí ukázat, že ne všichni v Dagestánu jsou takoví. Byli to opravdu v pohodě kluci. Bude mi hodně líto, jestli proti nim budou v Moskvě nějaký odvetný akce. Přejenom dobrý lidi jsou všude, nezávisle o místa bydliště a národnosti.

Zápas dublů:

Veselá část výjezdu začala na zápase juniorek. Zezačátku bylo všechno v klidu, stáli jsme u stadionku a pokojně pili pivo. Pravidelně k nám přicházeli místní a žebrali o peníze. Přičemž dagestáncí nijak nevtipkovali: "mate pet set rublů? a třiste? ani sto ne?" (а эсть пятсот рублэй? А трыста? Чито, дажэ сто нэт) Ale nikdo jim samozřejmě nic nedal. Jeden dag přišel k nám, hrozně rozhořčeně a rozezleně něco prones ve svym jazyce a pak odešel. První poločas dublů proběhnul prakticky bez excesů. Ke konci poločasu jsem odešel ze stadionu, protože jsem potřeboval na záchod a místní stadionová toaleta byla horší než na stanici Pridača. Zapadnul jsem do nějaký knajpy a za dvě stě rublů jsem se výborně najedl. Objednal jsem si nějaký místní jídlo ze slepice, brambor, různé zeleniny a ještě něčeho. Opravdu to bylo výborný!

machackala2

Vrátil jsem se až ke konci druhého poločasu. Tady už podle všeho bylo hodně horko. Zatímco jsem šel do našeho sektoru, vyslechnul jsem si na svoji adresu hodně. Místní počastovali mě i moji rodinu snůškou nadávek, začali dělat obličeje, dělat různý gesta a někdo po mě hodil prázdnou lahev. Ale netrefil se. Ale víc mě udivilo, že mnozí z nich měli nože. Dokonce malí haranti měli nožíky. Jak se s tim vším vůbec dostali na stadion? Dagové se pitvořili a svýma nožema naznačovali gesto podřezání krku. Prostě pohostinná atmosféra. Vrátil jsem se k našim. Řekli mi, že během druhého poločasu se někdo z dagů pořád pokoušel dostat k nám. Ještě na zápase k našemu sektoru přišla nějaká emo holka. Přičemž mě osobně tak neudivilo to, že přišla zrovna k nám, ale spíš to, že tohle stvoření s růžovýma tkaničkama vůbec existuje v tomhle muslimském městě, kde skoro všechny holky nosí šátky na hlavách a dlouhé sukně. Mezitím naše juniorka prohrála.

Místní dál vyváděli. Po zápase nás odvedli k autobuse ve kterém jsme měli dojet do hotelu. Hotel se nacházel jenom asi dvěstě metrů od nás, ale jeli jsme tam asi půl hodiny. Protože náš autobus obklíčili dagestánci, jeli jsme rychlostí metr za minutu. Na ulici se policajti pokoušeli místní rozehnat, kteří pokračovali v gestikulování. Sotva jsme jeli. Ale bylo veselo. Celej autobus křičel na řidiče "dělej, dělej, do nich! naber je na kola!" Nakonec nás přecejen dovezli do hotelu. Jak se někteří dagové dostali k nám, dělali jakože se umoudřili "my jsme v pohodě, no tak, pokecáme". Hlavně jednoho si pamatuju. Táhnul se za náma po hotelu, chtěl se dostat k někomu do pokoje, ale jakmile zjistil, že mu to není souzeno, začal žebrat peníze. Já jako dost klidný a neagresivní člověk jsem mu diplomatickou formou vyjasnil, že peníze mu nikdo nedá. Nepomohlo to. Dagestánec se nenechal odbýt, chytal mě pořád za ruku a potom skoro obejmul "ej, poslóchej, no dej sto rublů, no tak" (эй слющай, ну дай сто рублэй, ну щто ты, а?). To už mě úplně rozčílílo. Řekl jsem mu, že mu jednu vrazim, jestli mě nenechá. Tenhle způsob už zapůsobil o něco líp. Dag zmizel. Oni tam jsou vůbec všichni dost zbabělí. Jenom v bandě jsou to hrdinové... gopota... co od nich chtít. Zapadnul jsem do pokoje k našim, kde jsme dávali vodku s pivem. Všechno bylo v pohodě. Před hotelem jsme se ještě vyfotili.

Zápas prvních mužstev:

Na sektoru nás bylo kolem 120. CSKA v prvním poločase nehrálo nic. Dostali jsme hloupej gól. Místní byli poměrně v klidu. Gesta a vyvádění samozřejmě nepřestalo, ale alespoň po nás zatím nic neházeli. Ve druhém poločase dáváme dva góly a na našem sektoru je veseleji, což se samozřejmě nedalo říct o atmosféře na zbytku stadionu. Ze sousedních sektorů se neustále ozývaly nadávky na adresu našeho klubu i nás osobně. Ti blbečkové nevymysleli nic lepšího než pořád dokola "buzeranti CSKA, buzeranti CSKA". Opravdu originální, co naděláš... Na víc už těm stvořením mozek nestačil. Zápas už vůbec nesledovali. Dagové z okolních sektorů se soustředili jenom na nás. Už nepotřebovali fotbal, potřebovali fanoušky CSKA. Kdybyste viděli, s jakou radostí se na nás ksichtili.

machackala3

Naši byli naprosto slušný. Žádný nacionalistický ani rasistický pokřiky na adresu dagestánců nebyly. Poprvé jsem zažil výjezd na Kavkaz a popravdě, ve všech těch dřívějších problémech moskevských klubů v tomhle regionu jsem pochopitelně nevinil naše, ale myslel jsem, že přecejenon nějaké provokace byly. Nic takového! Lidi dorazili víceméně pohodoví. Všichni hroziví šestnáctiletí "moscow hooligans" zůstali sedět doma a psát úkoly. Opakuji, naši byli naprosto bezproblémoví. Ani na jednom výjezdě jsem neviděl, že by se koni chovali takhle slušně. Jediné, co jsme ke konci zápasu skandovali, bylo "Rusové do toho!". Ale to byla odpověď na všechno to, co vyváděli. A tohle je očividně rozzuřilo. Začal ohromný rachot a tu na nás zleva začaly letět všelijaké mince, zapalovače, prázdné láhve a další harampádí. Kameny ještě nebyly. Kameny přišly na řadu až po závěrečném hvizdu.

machackala4

CSKA vyhrálo 2:1 a napravo od našeho sektoru se vyhrnula tlupa dagestánců. Snažili se vlámat do našeho sektoru, ale policajti všechno drželi pod kontrolou. Najednou začali házet všelijaký šutry. Jednoho z našich trefil kámen do obličeje. Ale nic hrozného. Možná ještě někoho trefili, nevím. Ale až taková sprška kamenů alá Nalčik se nekonala, takže není třeba přehánět. Kromě kamenů lítaly i plastikové sedačky. Po zápase prý zasypali kameny i autobus s našimi hráči, ale ohledně toho moc nevím. My jsme se rozdělili na dvě části. Půlka odjela autobusem do Astrachaně, druhá polovina, včetně mě, zůstala na noc v Machačkale. Asi hodinu nás drželi na stadioně. Čekali, dokud se místní nerozejdou. Jenže oni se rozcházet nijak nechystali. Nakonec nás přecejenom odvedli a posadili na velký dvoupatrový autobus.

Bylo nebezpečí, že autobus taky zasypou kameny, ale nestalo se tak. Policajti všechno kontrolovali. Autobus se začal pomalu rozjíždět. Tlupa všech těch makaků běžela za námi a pořád nám do oken ukazovala různá nelichotivá gesta. Někteří obzvláště obdaření jedinci dokonce sundavali kalhoty a ukazovali svoje zadnice. Kdyby to alespoň byli nějací puberťáci, ale toho všeho zvěřince se účastnily i poměrně dospělé osoby. Nad tím vším se už nemůžu jinak než smát. A nevím už jak jinak to všechno popsat. To bylo třeba natočit na kameru. Na tom výjezdě jsem se ani jednou nebál, smál jsem se. A na Machačkalu nebudu vzpomínat se zlostí, ale se smíchem. Po dlouhých letech se do Machačkaly vrátil velký fotbal. CSKA bylo prvním top-klubem, který jsem musel jet. Očividně nás tu dlouho čekali. Jenom svou přítomností jsme místním připravili svátek. Teď budou některá individua tak za dvacet let s hrdostí vyprávět svým dětem, jak tehdy v roce 2010 hrdinně házeli kameny na koně z Moskvy a vystrkovali holý zadky. No co…každý má právo se bavit podle své vůle a fantazie…


<< zpět

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 spanhel spanhel | 5. října 2010 v 19:46 | Reagovat

Zajímavé čtení kerz0....to musela být zážitek. :-)))) Plánuješ někdy výlet do Machačkaly? Třeba příští rok, pokud se Anži zachrání....

2 Martin Martin | E-mail | Web | 5. října 2010 v 19:51 | Reagovat

Machackala a vubec Kavkaz je divocina no... Nevim jestli do Machackaly, ale jednou bych urcite chtel Kavkaz zazit. Ale asi si jeste chvili pockam a projedu jiny destinace))

3 torcida BA torcida BA | 11. října 2010 v 9:06 | Reagovat

ja som velmi zvedavy na vyjazd do Ruska kedze tam idem prvy raz aka to bude divocina O_O

4 Martin Martin | E-mail | Web | 11. října 2010 v 22:42 | Reagovat

V Petrohrade je fajn... vitej v tomhle nadhernym meste))))

5 WaclawU WaclawU | E-mail | 17. ledna 2017 v 14:46 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na fczenit.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama