мы верим в тебя Зенит! ты не будешь один никогда!

Výjezd do Bukurešti

30. července 2010 v 14:53 | Martin |  Ultras & Výjezdy
Po loňské pohárové tragédii s Nacionalem Funchal jsme se po roce konečně dočkali prvního evropského zápasu a po roce a půl (Madeiru daleko uprostřed Atlantiku nepočítaje) i prvního eurovýjezdu. Bohužel se nám vyhnuly chuťovky v podobě PAOKu Soluň, nebo alespoň Celticu Glasgow a los předkola Ligy Mistrů přiřadil Zenitu rumunskou Unireu Urziceni. Vzhledem k tomu, že vesnický stadion v Urziceni nesplňuje požadavky UEFA a muselo se hrát na vyhovujícím stadionu Steauy Bukurešť, cekala nás tedy cesta do Bukurešti…


Na rozdíl od ostatních vyrážím sám z Prahy vlakem směr Budapešť a následně Bukurešť, kam většina doráží rovnou z venkovního zápasu v Rostově na Donu. Sedm hodin cesty do Budapešti ubíhá poměrně rychle a na nádraží Budapešť-Keleti vlak dojíždí včas. Ve vlaku nechávám par samolepek a vystupuju na nádraží, které vzhledem a vybavením patří do kategorie zoufalých. Díkybohu se tu nemusím dlouho zdržovat a hned přestupuju do vlaku směr Bukurešť, který odjíždí po pár desítkách minut.

rumunsko1

Přesně na hranicích v Curtici poznávám, že jsme na divokém Balkáně. Z mého vagonu na peron vybíhá mladý Rumun s křikem, že mu pravě někdo ukradl všechny věci. Následují tahanice okradeného s policií, která tak kromě kontroly pasů prohledne i cely vagon. Tím však zásah policie končí, Rumun zůstává bez zavazadel a vlak pokračuje směr Bukurešť, kam po celkem asi 16 hodinách doráží.

Bukurešť je jedním slovem díra. K vidění tu kromě megalomanského Ceaucescova paláce, není prakticky nic. Město je navíc špinavé a ošklivé a po ulicích se běžně toulají smečky zoufale vypadajících zdivočelých psů (ty co ještě nikdo z místních nepřipravil na pekáči). Za zmínku tak stoji snad jenom Rumunky, které sice většinou krásou také neoplývají, zato ale bývají až neskutečně vyvinuté. Tak alespoň na něco se tu dá koukat...

Zapas Unirey z blízké vesnice Urziceni v Bukurešti nikoho nezajímal a ve městě není vůbec poznat, že by se večer mel nějaký fotbal hrát. Nekonají se ani žádné tradiční policejní manévry po městě. Zatím. Mužstvo Unirey Urziceni tak připomínají snad jen dopravní ukazatele na křižovatkách.

rumunsko2

Po cestě ke stadionu Ghencea je pak podle nápisů na zdech "Forza Steaua" a "Smrt Dinamu" jasné, kdo je v téhle častí Bukurešti doma.

rumunsko3

Samotný zápas začíná v půl deváté večer místního času. Před stadionem nás policie odděluje od domácích a po malých skupinkách nás jeden policejní doprovod odvádí stranou okolo stadionu k našemu sektoru na osobni prohlídky. Na stadióně se setkávám s hrstkou mojich známých, co dorazili a sektor se pomalu "plní". Neatraktivita soupeře, větší vzdálenost, vízová povinnost a sobotní zápas v Rostově vsak zapříčiňují, že se nás schází celkem jen kolem stopadesáti. Navíc bohužel i s velkým počtem výletníků.

"Domácí" tribuny půl hodiny před zápasem se také teprve začínají plnit, ale i během zápasu odhaduji na stadionu snad jen kolem 10 tisíc Rumunů.

rumunsko4

Před začátkem zápasu ještě jednotlivé brigády rozvěšují své vlajky, které v závěru dostanou pěkně zabrat.

rumunsko5

V naší hrstce lidí jako vždy fandíme od prvních minut, ale žádná závratná show ani dechberoucí podpora se z naší strany nekonají. Unirea žádný kotel ani nemá, takže domácí podpoří akorát párkrát stadionem skandované "Urziceni!, Urziceni!", které ale díky dobré akustice na stadionu Ghencea zní poměrně slušně. Při zápasech Steauy při plném stadionu zde musí být slušná atmosféra.

My v rumunském vedru alespoň vytváříme jednotný vzhled do půl těla a několik přítomných slečen je převlečeno do bílých triček. (do půl těla bohužel nechtěly :D ) V prvním poločase, když jsme za bránou Slávy Malafejeva, velí Makasin k několika chorálům k podpoření našeho brankáře v době, kdy mu zemřela jeho maminka, jinak jedeme klasické chorály a pokřiky. V sestavě jenom necelé stovky aktivních lidí ale stadion nepřekřikujeme.


Na hřišti je ale od prvních minut poradně dusno, dojde i k několika potyčkám mezi hráči a nakonec i k vyloučení domácího hráče po divadelním výkonu Bystrova. Vyloučení a další vyhrocené momenty na hřišti horkokrevné Rumuny poradně dráždí a chvílemi i poloprázdný stadion Ghencea vypadá jako před explozí.

Ta přichází v 83. minutě, kdy z našeho sektoru letí na domácí tribunu zapálená světlice. Tlupa několika desítek rváčů romského vzhledu startuje z tribuny, strhává naše vlajky z plotu, který odděluje naše sektory a snaží se plot prorazit. Na to vyrážíme bránit naše vlajky a první řady pomáhají Rumunům prorazit plot, aby se Rumunům postavili. Par našich se snaží plot přelézt, ale v tom zasahuje ochranka a oba tábory odděluje.


Na to Rumuni reagují výhružným skandováním a zasypou náš sektor kameny, pár našich opětuje útok několika vytrženými sedačkami a za několik minut vše uklidňuje přítomná policie. Zbytek zápasu, kde naši hráči za stavu 0:0 marně dobývají domácí branku, už moc nevnímáme a v závěru sledujeme domácí radost ze zisku bodu nad favoritem z Petrohradu.

Po zápase jsme drženi v sektoru ještě asi hodinu, než domácí opustí stadion a zřejmě i vychladnou. Pred půlnocí nás pak policie odváží ze stadionu autobusy s eskortou (trošku přehnaný, ale budiž...) a pak konečně vypouští po vlastni ose do města. Tam někteří z našich ještě okusují dohru konfliktu na stadionu. Skupinky domácích zůstaly v přilehlých parcích a přepadli několik našich vracejících se do hotelů. V závěru se pak ukázalo, že skupina sedící vedle našeho sektoru nepatřili k Urziceni, ale šlo o chuligány Steauy Bukurešť, kteří se přišli se zájmem podívat na nás. Po tomhle zápase tak zřejmě nebudou mít Zenit zcela v lásce.

Bukurešť pak spokojeně opouštíme s tím, že se sem snad delší dobu už nebudeme muset vracet…

<< zpět


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 spanhel spanhel | 30. července 2010 v 15:24 | Reagovat

Asi jsi moc nebyl spokojen s výjezdem co? :-) Holt Unirea není PAOK.

2 Martin Martin | E-mail | Web | 30. července 2010 v 15:57 | Reagovat

No, mesto odporny, z nasy strany strasna slabota - ale zapas nakonec az takova nuda rozhodne nebyl (hlavne diky poblaznenejm cikanum) a na stadione nakonec taky nuda nebyla, tak spatny to rozhodne nebylo :) .... sem spokojenej, i zazitku dost :D

3 Martin Martin | E-mail | Web | 1. srpna 2010 v 12:56 | Reagovat

jeste jedno video primo ze sektoru:

http://www.youtube.com/watch?v=6pwEjaDn5F8

4 trev trev | 1. srpna 2010 v 19:52 | Reagovat

to popisuješ jak bitku ale ono se skoro nic nestalo..

5 Martin Martin | E-mail | Web | 1. srpna 2010 v 19:58 | Reagovat

Protoze na tom videu nevidis tu rezbu dole u vratek, ktery byly tak centimetr od vyvraceni))) ...a naslednej kamenopad ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama