мы верим в тебя Зенит! ты не будешь один никогда!

Huszti: Chtěl jsem hrát evropské poháry

10. února 2009 v 18:52 | Martin |  Články

Mladý záložník Szabolcs Huszti nepřicházel do Petrohradu za velké přízně většiny fanoušků. Pro mnohé byl neznámým fotbalistou a navíc bez ruského pasu, který při novém pravidle o počtu legionářů v ruské lize může rozhodovat. Ve svém prvním vystoupení za Zenit však zaznamenal první gól a v přípravě proti Vojvodině předvedl výborný výkon. Pro deník Sports Daily udělal s ruskými novináři rozhovor o svých prvních dojmech z nového mužstva...


Jaké jsou vaše první dojmy z působení v Zenitu?

No, strávil jsem s mužstvem teprve několik dní a kvůli nachlazení jen nedávno poprvé trénoval. Určitě bude lepší zeptat se až za Zenit odehraju aspoň několik zápasů. Můžu říct: líbí se mi, že na tréninku se hodně pracuje s balonem. Je mi jasné, že v mužstvu jsou techničtí hráči a že budeme hrát ofenzivní fotbal. Navíc s mužstvem pracují holandští trenéři - je zajímavé s nimi spolupracovat. To vše se mi líbí.

Proč jste se rozhodl odejit z Německa do ruské ligy? Vždyť mnozí hráči naopak směřují z Ruska do bundesligy.
Hrál jsem za Hannover, průměrný klub. Jeho nejlepší výsledek za posledních roky bylo osmé místo. Jistě, v Německu je kvalitní soutěž, úžasná atmosféra a plné tribuny. Na stadion Hannoveru se vejde 49 000 diváků a skoro všechny zápasy jsou vyprodány. Ale já si chtěl zahrát v evropských pohárech, proto jsem přijal nabídku Zenitu. Je to velice silný tým, jeden z nejlepších v Rusku. Viděl jsem zápasy Zenitu v poháru UEFA s Leverkusenem a Bayernem, ve kterých ukázal krásný fotbal a s přehledem zvítězil. Pokračuji v kariéře krok za krokem. Nejdřív jsem byl hráčem nejlepšího maďarského klubu Ferencvároš Budapešť, potom reprezentantem Maďarska a mezitím hrál ve Francii za Méty. Další etapou byl Hannover a teď jsem hráčem Zenitu, který je na ještě vyšší úrovni.

Byl jste někdy v Rusku?
Ne, ani jednou. Ale doufám, že se rychle adaptuji. Myslím, že v mentalitě maďarů a rusů je něco společného. Řekl bych, že to bude lehčí než v Německu, Maďarsko i Rusko jsou státy východní Evropy.

Vy umíte anglicky, budete se učit i rusky?
Znalost angličtiny mi pomáhá teď při domluvě s trenéry a některými hráči, kteří umí anglicky. Ale chystám se učit ruštinu. Neříkám, že budu brzy mluvit, ale pokusím se. Cizinec by se měl učit jazyk země ve které hraje. Tak jako jsem se v Německu naučil německy.

Nevadí vám, že v ruské lize se začátkem jara a koncem podzimu někdy hraje v zimě a někdy na špatných terénech?
Jsem profesionál a musím být připraven v jakýchkoli podmínkách - v horku, v dešti, v chladu. V bundeslize je v zimě mesíční přestávka, ale často se také hraje při mínusových teplotách a na špatném trávníku. Proto to nijak neřeším.

Možná víte, že za reprezentaci SSSR a za kievské Dinamo svého času hráli maďarští fotbalisté narození na území Ukrajiny: Joszef Szabo, Vasilij Rac a Laszlo Rac. V Rusku teď vidí maďarského fotbalistu jako tvrdého, neústupného hráče co nenávidí prohry. Sedí to?
A kdo prohrává rád? (usmívá se) Slyšel jsem o těch hráčích, ale nikdy je neviděl hrát. Maďarský fotbal a sport vůbec prochází složitým obdobím, protože nemá dostatečnou podporu státu. Naše reprezentace teď hraje v kvalifikační skupině s Portugalskem, Švédskem, Dánskem a Albánií. Jsme zatím na druhém místě a pokusíme se nepustit šanci na postup na mistrovství světa v Jižní Africe.

Měl jste v dětství nějaký fotbalový vzor?
Bohužel ne. Žádného fotbalistu, kterému bych se chtěl podobat jsem neměl. Chtěl jsem být jako můj otec. Hrál fotbal v nižsích maďarských soutěžích. On byl mojim trenérem a naučil mě všemu čemu mohl a udělal toho hrozně moc abych vyrostl v profesionálního hráče. Vždycky jsem ho obdivoval.

Podle prstenu na ruce jste ženatý. Povězte o svojí rodině, chystáte se s manželkou usídlit v Petrohradu?
Ne, ještě nejsem ženatý. Máme s přítelkyní vážný vztah, jsme spolu už několik let. Rozhodli jsme se, že se vezmeme a vyměnili si i prstýnky. Ale ještě jsme to nestvrdili oficiálně. Možná to uskutečníme v nejbližší době. V Rusku.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama