мы верим в тебя Зенит! ты не будешь один никогда!

Něvské bitvy: historie Zenitovských hooligans a ultras

31. ledna 2009 v 14:01 | Martin |  Ultras & Výjezdy
První fans skupiny se začaly u Zenitu objevovat už v polovině 70. let. Několik desítek lidí začalo pravidelně podnikat výjezdy na Ukrajinu - do Kieva, Doněcka a Dněpropetrovsku. Zrod opravdového fanouškovského hnutí se však datuje k roku 1984, kdy se Zenit poprvé ve své historii stal mistrem SSSR a celé město naprosto propadlo fotbalu...


Opravdovou ranou pak byl sestup klubu z Ruské elity v roce 1992. Tehdy se množství fanoušků snížilo na minimum, mnozí se odvrátili od svého klubu. Ti co zůstali, podporovali klub jak v domácích tak v hostujících zápasech po celém Rusku až na Ural, Sibiř a dalekém východě. Po třech sezonách se Zenit v roce 1996 vrátil do nejvyšší soutěže. Tato událost se stala katalyzátorem rozvoje fanatismu v Petrohradě. Jestli v roce 1995 na rekordní výjezdy do Tveru a Jaroslavli jezdilo kolem 40 lidí, tak už za rok na zápas se Spartakem jelo více než 200. Tehdy se začal formovat petrohradský styl fanouškovství. Zatímco CSKA, Dinamo a Spartak se uchýlili k fotbalovému chuligánství a svůj klub podporovali pouze pokřiky a mimo stadion pěstmi, Zenit se vydal "civilizovanější" cestou. Začali užívat vlajek, transparentů, ohňů, zpívat hymny a snažili se o opravdovou show.

Záliba zenitovců výhradně v "umělecké" stránce fotbalu se jim bolestivě nevyplatila v roce 1997, kdy skupina 200 spartakovců zahnala více než 600 příznivců modrobílých. "Opravdu jsme poznali, že přijet na výjezd ve velké skupině lidí ještě neznamená být chráněni", vzpomíná jeden z fanoušků Zenitu Max Pacifik. "Rozhodli jsme se, že potřebujeme silný chlapy, kteří budou schopni dát odpověď těm, který nerozumí jinému jazyku než síle." Tehdy se v Pitěru začaly formovat první bojové skupiny - jako první Ultras-NF (Ultras Něvský Front) a poté Koalice. Nabírali bitkaře z mládeže kolem 16-18 let, kteří měli přebytek energie. Něvský Front pak ze svých prostředků platil nájem tréninkových sálů, kde se připravovali budoucí hools a stejně tak instruktory, kteří je učili boji.

Nové bojové firmy pak začly růst jak houby po dešti i bez finanční podpory Něvského Frontu. Naopak veteráni fanouškovského hnutí se opět vrátili čistě k samotnému fandění. Nicméně ve finále ruského poháru v roce 1999 proti Dinamu Moskva se v Moskvě spojili petrohradští fanoušci a chuligáni proti více než sedmi tisícům fanoušků na stadioně! Při tom se Něvský Front zapojil do velkolepé šou na tribunách v Lužnikách a zároveň poskytli ochranu svých fanoušků mimo stadion. "Před tím zápasem v Petrohradě nastalo opravdové šílenství", vzpomíná fanoušek Sabonis. "Jeden můj známý ráno vyrazil jako obvykle do práce, ale místo ní zamířil po Moskevské třídě do Moskvy aby byl večer na fotbale! A věřte, že ten den tak udělalo nespočet lidí." Výjezd na tohle finále se stal přelomovým momentem v historii petrohradského fanatizmu. Všechny zachvátila euforie a ve výsledku chuligánská mládež začala pociťovat svou moc a začala sama hledat záminky k bojům. Nikdo nepociťoval potřebu zastavit vznikající sílu chuligánů a oni postupně začali bojovat mezi sebou i s "veterány".

Úplně ztratili úctu k těm, kteří roky tvořili základ fanoušků a vše vyvrcholilo momentem, kdy kluci z Jolly Nevsky zbili jednoho z vážených fanoušků Pitěrských vlků. Mládež se zcela přestala podmiňovat zbytku i na tribunách a podpora na stadioně ze strany 13. a 14. sektoru začala upadat. Kdo že je ta mládež? V samém středu pitěrských bojových grup je Koalice. Ta se objevila na počátku roku 1999 a v současnosti mají jeji členové pověst těch nejnekompromisnějších a v bitkách zaujímají místa v takzvané "first line". Jejich průměrný věk je kolem 22-24 let a ze všech petrohradských firem mají největší počet vítězství nad rivaly ze Spartaku. Naopak Jolly Nevsky byla první skupinou, která se postavila moskevským chuligánům nejen na tribunách, ale i mimo ně. Nejmódnější firmou jsou Gremlins, kteří jsou známí především pravidelnými masovými výjezdy na zápasy Zenitu. Jinou populární skupinou jsou chuligáni z Music Hall, kteří se objevili i ve slavném televizním dokumentu Football Factories, provázeném Danny Dyerem. Nejradikálnějšími hools Petrohradu se považují Snake City Firm. Kluci ve věku 17-18 let z vesnic okolo Petrohradu jsou známí svými výjezdy na Moskvu, hlavně na Spartak, CSKA a Dinamo.

Další významný konflikt mezi veterány a mládeží nastal v roce 2004, kdy mladí chuligáni doslova zničili letitou družbu s fans CSKA. "V roce 2004 přijeli do Petrohradu armějci na hokej. Nebylo jich víc než 30 a byli to obyčejní fanoušci, žádní chuligáni, a ty naši spratci sebrali víc než 150 lidí a vyběhli na ně. Ty debilové zmlátili armějce a vztah mezi zenitovcema a CSKA se úplně zničil." vypráví člen Něvského Frontu jménem Oleg. Druhou věcí bylo, že mládež úplně přestala plnit svojí hlavní roli ochraňovat fanoušky od spartakovců, armějců, dinamovců a dalších. Vrcholem byl srpen 2004. "Tehdy se vědělo, že do Pitěru přijedou nejlepší bandy Spartaku, naši ale neudělali vůbec nic aby se sjednotili. Ve výsledku tyhle v uvozovkách chuligáni nevydrželi ani pár minut! Jedna firma zdrhnula a za ní všechny ostatní. Takže nakonec je spartakovci honili jak děti dokud nepřijela policie. Ostuda!" pokračuje Oleg.

Stejně tak ale i hools měli námitky k fanouškům. "Něvský Front změnil fotbal v obchod. Přestali jezdit na výjezdy, překupujou vstupenky, prodávaj šály a další suvenýry." vypráví člen firmy Gremlins. "Za co si jich máme vážit? Podívejte se na ně - chlastaj, válej se, peníze žebraj. Praví somráci! A my se ještě divíme, že nám v Moskvě dali takovou přezdívku. Teď když jsme opravdová síla, chtěj abychom před nima chodili po špičkách jako dřív. Ať poděkujou za to, že jsme je ze stadionu nevyhnali." dále povídá Alexej, člen Gremlins.

V současnosti pokračují ultras odděleně od hools tak jak v samých počátcích petrohradského fanouškovského hnutí. Podpora ultras na stadioně patří k vůbec nejlepším v Rusku a patří k váženým i v Evropě. Chorály, hymny, transparenty, dýmy a ohnivá show na stadioně je inspirovaná převážně srbskými ultras, ke kterým se ruští fanoušci vzájemně hlásí. Řada fotbalových úspěchů v poslední době dostává na stadion stále více lidí a jak domácí tak venkovní zápasy mají ohromnou podporu fanoušků.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 wozi wozi | 31. ledna 2009 v 16:16 | Reagovat

zajímavý článek, díky moc:)

2 Spanhel Spanhel | 31. ledna 2009 v 19:12 | Reagovat

JJ, moc zajímavé čtení, thumbs up :)

3 trev trev | 18. února 2009 v 10:14 | Reagovat

zajímavý..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama