мы верим в тебя Зенит! ты не будешь один никогда!

historie klubu Zenit Petrohrad 1925 - 2010

30. září 2008 v 15:14 |  Historie

Historie fotbalového klubu Zenit sahá do května roku 1925, kdy ho založili dělníci z tehdejších Stalinových hutí. Dělnický klub hrával po místních turnajích a v roce 1930, když se ustálila hráčská základna klubu, odehrálo leningradské mužstvo první soutěžní zápas. V roce 1936 si mužstvo dalo svůj první název "Stalinec". V raných letech sovětské soutěže hrál Stalinec Skupinu B (druhá liga) a až v roce 1938 postoupil do Skupiny A (první liga). V roce 1939 postoupil až do finále národního poháru, kde však podlehl tehdy neporazitelnému Spartaku Moskva. O rok později se mužstvo přejmenovalo na název pod kterým ho známe dnes: Zenit.

V roce 1944 získal Zenit první triumf, když zvítězil v Sovětském poháru a poprvé tak narušil nadvládu moskevských mužstev. Dlouhá léta pak ale klub zůstal bez větších úspěchů. Znovuzrození Zenitu přišlo na konci 70. let. V roce 1978 převzal mužstvo ambiciózní trenér Jurij Morozov, který do mužstva vnesl agresivní styl a s týmem mladých odchovanců získal první ligový úspěch Zenitu - v roce 1980 vybojoval bronzové medaile za třetí místo v Sovětské lize. Zenit se i nadále pohyboval v popředí ligové soutěže, přesto v roce 1983 úspěšného Morozova střídá Pavel Sadyrin. Ten o rok později v sezoně 1984 dotáhl klub k prvnímu a poslednímu triumfu v Sovětské lize. Po vítězství v lize přidal Zenit v roce 1985 i vítězství v ruském Superpoháru.

Na konci 80. let přišel hluboký pád, kdy Zenit v roce 1992 dokonce sestoupil z elitní soutěže, ze kterého se mužstvo vymanilo až v polovině let devadesátých v samostatné ruské soutěži. Pod vedením trenéra Byšovce se Zenit dostal v roce 1997 až do semifinále ruského poháru. Po tomto dílčím úspěchu převzal mužstvo mladý trenér Anatolij Davydov a se Zenitem v roce 1999 ruský pohrál vyhrál.

Začátek nového tisíciletí se bezpochyby stal dosud nejúspěšnějsím obdobím v historii. Opět pod vedením legendárního trenéra Morozova dosáhl Zenit v roce 2001 na třetí místo v ruské lize a o rok později došel do finále ruského poháru, kde podlehl mužstvu CSKA Moskva. Po odchodu Morozova v roce 2003 angažoval klub prvního zahraničního trenéra v Rusku, jímž se stal český kouč Vlastimil Petržela. Experiment se vyplatil a hned v první sezoně získalo mužstvo druhé místo v ruské lize a vítězství v ligovém poháru.

V dalších letech následovala úspěšná vystoupení v poháru UEFA a v roce 2006 v něm Zenit dokráčel až do čtvrtfinále, kde podlehl španelskému mužstvu FC Sevilla. V této sezoně hrál klub poprvé pod novým majitelem Gazprom. Plynárenský gigant slíbil posílení mužstva a nové úspěchy do dalších let. To se stoprocentně vyplnilo hned v roce 2007 když pod koučem Dickem Advocaatem Zenit poprvé vyhrál samostatnou ruskou ligu a o rok později i ruský superpohár. V roce 2008 získal Zenit i první evropské úspěchy, když zvítězil v poháru UEFA, vyhrál finále Superpoháru proti Manchesteru United a poprvé si zahrál i Ligu Mistrů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ikerc ikerc | 30. září 2008 v 17:09 | Reagovat

pekny web, na dva dny  fungovani informaci jak nasraných

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama